Różaniec
Galeria
Zobacz naszą galerię
Intencje
Sprawdź intencje na najbliższy tydzień

W przeszłości parafia Świętomarz rozciągała się od Świętego Krzyża aż pod Starachowice. Współcześnie liczy tylko kilka miejscowości. Ks. Jan Wiśniewski pisze, że nazwa miejscowości pochodzi od Marzanny – bogini czczonej przez starożytnych Słowian. Według niego po przyjęciu chrześcijaństwa nazwę Marzanna zmieniono na Świętomarz. Mieszkający na terenach w pobliżu Świętomarzy Słowianie zajmowali się hutnictwem. Odkryto tu Ślady piecowiska składającego się z 231 dymarek. Obok kościoła znajduje się grób Kajetana Woyciechowskiego, pułkownika Wojsk Polskich, który walczył pod rozkazami Kozietulskiego i Napoleona. Odznaczony został orderem Legii Honorowej za szarżę pod Somosierrą.


Około 1450 r. w Świętomarzy został wybudowany murowany Kościół, ufundowany przez miejscowego dziedzica Rogalę. Nie wiadomo, czy wcześniej stał tu drewniany Kościół. Świątynia wielokrotnie była przebudowywana i odnawiana. Czas i historia nie obchodziły się z nią zbyt łaskawie. W XIX w. do niewielkiego kościoła dostawiono od strony północnej kaplicę Świętego Krzyża. Dach Świątyni został pokryty nową blachą, pomalowano też Ściany i dobudowano chór. Odrestaurowano także wnętrze kościoła. Konserwacji poddano barokowy ołtarz główny z obrazem Matki Bożej z XVII w., który wzbogacił się o złoconą sukienkę. W przedsionku kościoła znajduje się chrzcielnica z XIII w., wykorzystywana dziś jako kropielnica. Uwagę zwracają także drzwi boczne z XIV w., z kutego żelaza, zawieszone w gotyckich portalach z herbami fundatorów. Obok świątyni stoi zabytkowa drewniana dzwonnica, którą wzniesiono bez użycia gwoździ.

Czy wiesz, że...
W przeszłości parafia Świętomarz rozciągała się od Świętego Krzyża aż pod Starachowice. Współcześnie liczy tylko kilka miejscowości. Ks. Jan Wiśniewski pisze, że nazwa miejscowości pochodzi od Marzanny – bogini czczonej przez starożytnych Słowian. Według niego po przyjęciu chrześcijaństwa nazwę Marzanna zmieniono na Świętomarz. Mieszkający na terenach w pobliżu Świętomarzy Słowianie zajmowali się hutnictwem. Odkryto tu Ślady piecowiska składającego się z 231 dymarek. Obok kościoła znajduje się grób Kajetana Woyciechowskiego, pułkownika Wojsk Polskich, który walczył pod rozkazami Kozietulskiego i Napoleona. Odznaczony został orderem Legii Honorowej za szarżę pod Somosierrą.

Nasza lokalizacja

Świętomarz 28, 50°56'22.9"N 21°01'32.7"E
google maps api key

UWAGA! Ta strona używa plików Cookies.

Z plików tych korzystają też inne portale, w tym portale społecznościowe, dla celów statystycznych i reklamowych. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka prywatności

Właściciel serwisu stara się korzystać z najlepszych praktyk i traktować wszystkich Użytkowników w sposób uczciwy i otwarty. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Tobie wygody podczas przeglądania stron serwisu. Żadne pliki cookie wykorzystywane w naszych witrynach internetowych nie gromadzą informacji umożliwiających ustalenie tożsamości użytkownika. 

Wykorzystujemy usługę Google Analytics, która legitymuje się własną polityką prywatności:
Polityka ochrony prywatności Google Analytics 

Czym jest plik cookie?

W dzisiejszym świecie praktycznie każda witryna internetowa wykorzystuje pliki cookie, czyli ciasteczka. Składają się na nie niewielkie pliki tekstowe przechowywane na urządzeniu końcowym Użytkownika. Tworzone są przez Twoją przeglądarkę internetową i przechowują ustawienia i informacje potrzebne (a często niezbędne) do prawidłowego działania serwisu internetowego. Przy kolejnych odwiedzinach serwisu z tego samego urządzenia przeglądarka może sprawdzić, czy istnieją pliki cookies przechowujące ważne informację i przesłać je ponownie do odwiedzanej witryny, która wcześniej zapisała ciasteczko w Twoim urządzeniu. Witryna w ten sposób może rozpoznać, że użytkownik odwiedził ją wcześniej i np. dopasować prezentowaną treść do odbiorcy. 

Zalety plików cookie

Pliki cookie ułatwiają użytkownikowi korzystanie z wcześniej odwiedzanych przez niego stron internetowych. Jeśli użytkownik korzysta z tego samego urządzenia i przeglądarki co wcześniej, umożliwia to zapamiętanie jego preferencji i pozwala odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb. Pliki cookies pozwalają tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy korzystają ze strony internetowej, to pozwala na ulepszanie jej struktury i zawartości. Pozwalają również na utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki temu każda kolejna podstrona serwisu nie wymaga ponownego logowania. 

Kontrolowanie i usuwanie plików cookie

Użytkownik w dowolnym momencie może zmieniać sposób korzystania z plików cookies. Większość przeglądarek oferuje możliwość akceptowania lub odrzucania wszystkich plików cookie, akceptowania tylko niektórych rodzajów albo informowania użytkownika za każdym razem, gdy strona internetowa próbuje je zapisać. Użytkownik może również z łatwością usuwać pliki cookie, które zostały już zapisane na urządzeniu przez przeglądarkę. Możliwości zarządzania i usuwania plików cookie różnią się w zależności od używanej przeglądarki. Wszystkie niezbędne informacje Użytkownik może znaleźć wykorzystując funkcję Pomoc w swojej przeglądarce lub odwiedzając stronę internetową http://www.aboutcookies.org/, na której wyjaśniono, jak kontrolować i usuwać pliki cookie w najpopularniejszych przeglądarkach. Pamiętaj, że zablokowanie wszystkich ciasteczek może spowodować trudności w działaniu lub zupełnie uniemożliwić korzystanie z niektórych funkcjonalności strony. 

Jakie pliki cookies wykorzystuje witryna?

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które można podzielić w następujący sposób:

  • „niezbędne” - czyli umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. podtrzymujące sesję po zalogowaniu użytkownika
  • „funkcjonalne” - pliki umożliwiające „zapamiętanie” wybranych ustawień i wpływające na personalizację interfejsu
  • „zabezpieczające” – wspomagające zapewnienie bezpieczeństwa
  • „wydajnościowe” - pliki umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania z Serwisu

Jak zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w mojej przeglądarce?

Informacje dotyczące zmiany ustawień plików cookies w poszczególnych przeglądarkach dostępne są na poniższych stronach:

Ustawienia plików cookies Internet Explorer
Ustawienia plików cookies Chrome
Ustawienia plików cookies Firefox
Ustawienia plików cookies Opera
Ustawienia plików cookies Safari

Informacje dla urządzeń mobilnych dostępne są na poniższych stronach:

Pliki cookies w Android
Pliki cookies w Blackberry
Pliki cookies w iOS (Safari)
Pliki cookies w Windows Phone